понеделник, 30 декември 2013 г.

Защо образование на български език?

Помислете си само: Може ли българският език да стане отживелица, поради нарастващото образователно поднасяне на информацията в интернет, за разлика от преобладаващото допреди няколко години класифициране на информацията? Колко от вас осъзнават, че в интернет има вече цели образователни системи?1

И сега, въпросът е, дали, ако образователни системи, като Khan Academy, Coursera, CodeAcademy и т.н., не бъдат преведени на български език, след време въобще ще си струва да учим на него? Вероятно е крайност да говорим за застрашаване на българския език. Осем милиона българоговорящи далеч не са малко и езикова смъртност едва ли ни грози през следващите 40 години. Застрашените езици са обикновено тези, говорени от много малки общности - такива, които не разполагат с ресурсите да се преборят за образование на родния си език в рамките на някоя държава, като кюрдите в Турция. Дали обаче напълно свободният достъп до безплатно и качествено образование няма да отправи по-различно предизвикателство към езиковите групи,  след като за пръв път в глобален мащаб ще се разпространяват цели образователни системи на най-говорените езици в света?

Пазарът на образователни материали в момента се надува. Големите компании 2, които могат да предложат конкурентни продукти, никога няма да се поинтересуват от езикова група от ~8 милиона души с език, чиито звукови качества наподобяват заклинания. Моите връстници учат най-вече на английски. По-хитрите учат на немски език. Достъпът до английските, немските, испанските, португалските образователни материали често е безплатен. В 12-ти клас през 2009-та не си купих нито един учебник. Не съм и кандидатствал в България. На компютъра си имам библиотека с над 8 000 книги специализирана литература на чужди езици, като не броя отделни статии.

Какво може да ми се предложи като образование на български език, което аз не мога сам да си взема на познатите ми два чужди и един мъртъв език? И тук не иде реч за арогантност, а за опасението, че след 20 години българският език няма да е годен за образование като цяло. За какво ще се използва българският език, когато не си струва да учиш на него? Способен ли е въобще българският образователен пазар да задоволи нуждите на един глобализиран свят и ще има ли понятие "вносно образование"?

20-те от най-говорените езици на света се говорят от общности, които наброяват поне около 50 милиона души всяка.(За справка с егото: Българският език е на 5-то място по превод в Khan Academy към 28.03.2014) Ако досега икономически потребните езици са превъзхождали останалите, защото са увеличавали възможността за икономическо облагоденстване, то в момента (, а не в бъдещето!)  образователно потребните езици се разпространяват неимоверно ускорено. Когато една от причините даден език да се окаже застрашен е занижената му употреба в определени измерения на общуването, тогава педагогическата комуникация комай е най-съществената, защото именно чрез нея се предава огромната част от езиковата култура на следващите поколения.

Тук не става въпрос просто за lingua franca, тъкмо защото новите учебни материали покриват цели образователни системи, а не се използват единствено за обособени сфери на науката и търговията. Не говорим за глобалния научен дискурс или бизнес общността, а за ежедневното обучение. В нашия български случай разчитаме на една образователна система, която, както не е тайна за никого, се проваля. Но в епохата на новото ви електронно портфолио и нови стандарти за сертифициране чрез онлайн платформи, които не просто представляват плънката на CV-то, а точната биография на вашия учебен опит и прилежащите механизми за потвърждаване на вашите знания; в епохата, в която да напуснеш преждевременно университета е не просто злочеста нужда, а е по-високо отличие от дипломата, какво може да предложи една българска образователна система?

Нямам намерения да звуча апокалиптично, но образованието на родния език е етичен проблем. И това е просто една от отправите точки в личните ми начинания. А именно- опита да преведа най-качествените и безплатни образователни ресурси в интернет на български език. :)

Та така де: Подкрепяйте местната образователна общност!
______

1. В случая имам предвид систематизирано знание, поднесено с педагогически подходи. Не вземам предвид институциите, сградите и всичко останало, което разбираме под "Образователна система" в ежедневието.
2. Равносилно в много от случаите на големите американски издателски къщи.
3. Austin, Peter K; Sallabank, Julia (2011). "Introduction". In Austin, Peter K; Sallabank, Julia.Cambridge Handbook of Endangered Languages. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-88215-6.


Кирилица от 17-ти век.

Образователна самодейност

Този блог създавам, за да споделям личните си впечатления и преживявания, свързани с образованието. Целта ми ще е, споделяйки опита си, да помагам на повече хора да се осмелят да подпомогнат местната си образователна общност, независимо от нейния институционален или не статут. Тук малко по малко ще намирате отговори на въпроси като:

1. Защо се занимаваш с Khan Academy?
2. Защо се записа за програмата "Заедно в Час"?
3. Защо помагаш два пъти в седмицата на училищния отбор по дебати?
4. Защо искаш да създадеш общност от доброволци, която да преведе всички качествени безплатни образователни материали и платформи, като Coursera, Duolingo, Serlo, CodeAcademy на български език?
5. Защо искаш да се занимаваш всъщност с философия на образованието?
6. Защо искаш да помогнеш на бежанците в Харманли да научат български, немски и английски език?
7. Защо искаш да даваш безплатни частни уроци по математика на дъщерята на приятелка и да научиш един американец на изтънчен български език?
8. Защо искаш да създадеш дискусионен форум ала TEDx на граждански значими теми в Хасково?
9. Защо искаш да повдигаш обществени дискусии за образователното право и образователната справедливост?
10. За кого се мислиш с всички тези искания?

С времето отговори ще намирате във връзки в самите въпроси на тази страница, но засега мога да ви отговоря на последния.

Казвам се Иван Господинов, завърших Философия и Социални науки в Лайпциг, Германия. Не съм си и мислил дали да записвам да уча нещо в България, не бих искал и сега да уча в България. На 19г. започнах да превеждам Khan Academy на български език, защото това беше единственото, което можех да направя от разстояние. Намеренията ми са да направя каквото мога, за да бъде ученето на родния български език толкова смислено, колкото ученето в чужбина на чужди езици.

В момента съм на 22, живея в България и мога да ви обещая, че следващите три години от живота си ще заделя за тази кауза. Ако всичко върви по план, кой знае :), може да си наумя, че си заслужава да направя всичко по силите ми, за да постигнем по-добри резултати за ПИЗА 2018. Имам някои неща наум, но голяма дума да не казвам.

В този блог право на коментари имат само членове, просто защото няма да имам време да водя спорове, а съм сприхав. :) Ако искате да станете член, ми пишете на iwan.gospodinow[at]gmail.com

Ако искате да поговорим, да ви дам съвет, да обсъдим някоя ваша идея, да ви помогна с нещо, отново ми пишете на пощата. Само ще помоля за търпение! Почти не забравям да отговоря на писма, но ако измине цяла седмица, не се притеснявайте да ми напомните! :)

Та така де: Подкрепяйте местната образователна общност!